Tu detektyw Jeż

Scenariusz: Kenshi HIROKANE
Rysunki: Kenshi HIROKANE

Informacje o autorze zawarte w pierwszym tomie mangi „Tu detektyw Jeż”:
Hirokane Kenshi urodził się w 1947 roku. Studiował na Uniwerytecie Waseda w Tokio. W tym też czasie przez trzy lata pracował w sekcji reklamy IPR w Matsuchita Electronics Industry Co. Ltd. Jako twórca mangi zadebiutował w roku 1974 opowiadaniem \”Kaze Kaoru\” (\”Pachnie Wiatr\”). Do najsłynniejszych dzieł Hirokane Kenshi zaliczyć można: \”Hello Harinezumi\” (\”Tu Detektyw Jeż\”) \”Nigen Kosaten\” (\”Human Scramble\”) – za którą to mangę otrzymał nagrodę wydawnictwa Shogakkan, \”Kacho Shima Kosaku\” (\”Kierownik Shima Kosaku\”) – za którą uhonorowany został nagrodą wydawnictwa Kodansha. Hirokane Kenshi jest obecnie najsłynniejszym twórcą mangi poruszającym problemy społeczne. Oprócz twórczości mangowej Hirokane Kenshi interesuje się fotografią, a także stał się popularnym komentatorem telewizyjnym. To była informacja o autorze.

Manga „Tu detektyw Jeż” (jap „Hello, Harinezumi!” ) został wydany w Polsce przez wydawnictwo Waneko w maju 2000 roku. Wydanie schludne, kieszonkowe, dobrej jakości papier i co najważniejsze, w niskej cenie 9,50 zł. (tomy 1-5, pozostałe 13,50 zł).

Głównym bohaterem serii jest tytułowy Jeż, czyli Goro Nanase, detektyw z agencji detektywistycznej Akutsuka. Szefem agencji jest kobieta, Kahoru Kaze, a współpracownikiem naszego bohatera jest Kyusaku Kogure. Niestety na ich nieszczęście brakuje im zleceń, czyli mówiąc krótko zarobku. Z tego powodu przyjmują każde, choćby najdrobniejsze zlecenie od sprawdzenie wierności współmałżonka, kończąc na znalezieniu zaginionej osoby.

Na pierwszy rzut oka przeciętnego czytelnika „Tu detektyw Jeż” może się wydawać kryminalnym opowiadaniem. Naprawdę opowiada historie o zwykłych ludziach, o ich problemach, troskach, ich miłości, słabościach. Choć fabuła jest osadzona w Japonii, te wartości i tak są bardzo czytelne dla czytelników z całego świata, gdyż są uniwersalne. Właśnie Waneko specjalnie wybrało ten tytuł, aby był czytelny i zrozumiały również dla polskiego czytelnika, który nigdy się nie spotkał z kulturą Japonii.

Pierwsze dwa tomy to zbiór historii niezależnych od siebie, mające za cel wprowadzenie czytelnika w nastrój mangi i opowiedzenie trochę o agencji Akatsuki. W późniejszych tomach fabuła jest już ze sobą powiązania i dowiadujemy się więcej o bohaterach, ich życiu i osobowości.

Podsumowując.
Wydawnictwo wydając detektywa Jeża, głównie myślała o czytelniku powyżej 15 roku życia. Powodem pewnie jest to, że jest innym tytułem niż te, które podbijają serca młodych ludzi. Jest to zbiór historii o prawdziwym życiu, bez żadnych wyolbrzymień, czy super bohaterów i super mocy.

Okładka: