Shingeki no Kyojin TV

atackontitancover
Tytuł: Shingeki no Kyojin, Atack on Titan, 進撃の巨人
Reżyser: Hiroyuki Tanaka, Tadashi Koezuka, Tetsurou Araki
Scenariusz: Yasuko Kobayashi
Muzyka: Hiroyuki Sawano
Studio: Production I.G., Wit Studio
Gatunek anime: dramat, fantasy
Liczba odcinków: 25
Rok produkcji: 2013

 

 

 

Shingeki no Kyojin to tytuł, który zdobył ogromną popularność, nie tylko w Japonii, ale także na całym Świecie. W kraju kwitnącej wiśni na każdym kroku widać gadżety z tej serii, od sklepów typowo dla Otaku mang i anime aż do zwykłych „spożywczaków”. Czy faktycznie jest się czym tak fascynować? Sprawdziłem to na własnej skórze i rzeczywiście, dla mnie Shingeki no Kyojin to anime zaliczane do tych, które musiałem „pochłonąć jednym tchem”. Autorzy wykreowali historię, która widza potrafi wciągnąć.

Jest rok 845. Ludzkość od 100 lat żyje na ziemiach oddzielonych wielkimi murami w obronie przed stworami zwanymi tytanami. Są oni podobni do ludzi, jednak z tą różnicą, że są dużo większych rozmiarów i prawie niezniszczalni. Przez to ludzie musieli się od nich odgrodzić, by móc żyć w spokoju. Istnieją trzy strefy oddzielone murami, wewnętrzny „Rose”, środkowy „Maria” i położony najbardziej wgłąb „Sina”. Na samym początku historii poznajemy trójkę głównych bohaterów, Erena, Mikase i Armina. Młodzi bohaterowie posiadają zupełnie różne cechy charakteru. Eren to krzykliwy chłopak z dużym pokładem energii, który w przyszłości chce walczyć z tytanami w oddziale, który na swoje misje wyrusza poza mury obronne. Mikasa to jego przybrana siostra, która jest przeciwieństwem Erena, spokojna, opanowana oraz co się okazuje, nad wyraz silna dziewczyna. Armin natomiast jest słabszy fizycznie, znęcają się nad nim inni z tego względu, że marzy mu się poznanie Świata zewnętrznego, którego nikt nie zna. Ludzkość żyje spokojnie, aż do momentu pojawienia się ogromnego tytana, który swoim rozmiarem przewyższa mury obronne oraz opancerzonego tytana, który jest w stanie przebijać się przez twarde skały. Mur upadł, co czeka ludzi mieszkających wewnątrz?

Tu zaczyna się pełna emocji i zwrotów akcja, która od samego początku trzyma widza w napięciu. Jesteśmy świadkami realizowania celów głównych bohaterów, które są usłane wieloma trudnościami. Autorzy silnie przywiązują wagę do przyjaźni, bohaterowie są w stanie poświęcać się dla niej, przez co fabuła staje się dramatyczna, na tyle, że w osobie oglądającej to anime kotłują się skrajne emocje. Czyni to Shingeki no Kyojin produkcją, która w pamięci może zostać na dłużej niż inne, typowe tytułu z tego gatunku i widz jest w stanie przywiązać się do bohaterów. Poza główną trójką, poznajemy wielu różnorodnych bohaterów drugoplanowych, których rola w fabule jest niedużo mniejsza. Na ich nieszczęście, często doświadczana jest brutalność tytanów, co przeradza się w wiele zgonów. Tak… wiele w tym anime brutalności, krwi, strachu, śmierci. Jednak mimo wszystko pozostaje też nadzieja. To może się podobać! Bohaterowie doświadczają wiele złego, ale czy uda im się wytrwać? Autorzy w bardzo dobry sposób umieją budować napięcie. Kiedy widz jest pewien, że wszystko skończy się źle, nagle wszystko zmienia się o 180 stopni.

Shingeki no Kyojin to typowe anime gatunku shōnen, przeznaczone głównie dla młodzieży płci męskiej. Reżyserami są Hiroyuki Tanaka, Tadashi Koezuka oraz Tetsurou Araki, scenariusz natomiast jest autorstwa Yasuko Kobayashi. Premierowa emisja serii miała miejsce 6 kwietnia 2013 w japońskiej telewizji. Składa się z 25 odcinków plus odcinki dodatkowe produkcji Production I.G. i Wit Studio.

Całkiem niezłą robotę wykonali ludzie odpowiedzialni za rysunek i animacje. Jakość pod względem graficznym jest na prawdę dobra, szczególnie jeśli chodzi o wysoką jakość i szczegółowość tła. Projekt postaci również nie razi odbiorcy, ze starannością starano się odwzorować oryginały z mangowego pierwowzoru. Często mamy okazję podziwiać momenty walk ludzi z tytanami, które pod względem animacji są na prawdę imponujące. W szczególności kiedy postacie używają specjalny sprzęt Three-Dimensional Maneuver Gear (Rittai Kidō Sōchi) pozwalający na ataki wykonywane w powietrzu.

Warto przy Shingeki no Kyojin zwrócić uwagę na oprawę dźwiękową. Bardzo dobrze dobrana muzyka do sytuacji, od dramatycznych do tryumfalnych kawałków, podkreślających jej charakter. Muzyka jedna z lepszych w anime, które miałem okazję ostatnio oglądać.

To co nie podobało mi się w Shingeki no Kyojin to częste wracanie do wydarzeń z przeszłości, szczególnie na początku każdego odcinka. Wydaje mi się, że ten czas można było efektywniej zagospodarować. Kolejną rzeczą to chyba zbyt duże przywiązanie autorów do pokazywania relacji między postaciami. Przez co często fragmenty akcji i walki były przerywane przez ciągnące się emocjonalne wypowiedzi bohaterów.

Kto jeszcze nie widział, zachęcam do obejrzenia. Jest to tytuł, który może zadowolić wielu, bo pomimo paru mankamentów, to ogląda się przyjemnie i z chęcią sięga się po kolejne odcinki. Historia oferuje to co najlepsze, wiele emocji, bohaterów, walk.

  • Agnieszka

    Fajne i wciąga :) Polecam, jak się zacznie to potem nie można się oderwać. A jestem wybredna co do anime. Szkoda, że ona nie do końca wyjaśnia wszystkie wątki np. piwnica, ojca, skąd Eren i ta druga miała moc bycia tytanem. Niby ma być drugi sezon… Czekamy… :)